Noutati si promotii

Am lansat aplicatia pentru mobile - VreauATM

Comparatie

Credite selectate pentru comparatie:

Mergi la comparatie

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu raspunsul la intrebarea: se poate achizitiona un apartament prin prima casa in conditiile in care exista un contract de intretinere in care este specificat clar ca devenim proprietari numai dupa decesul parintilor? Casa este la tara, iar noi stam cu chirie in Bucuresti.

Prin contractul de intretinere sunteti considerata proprietara. Insa, puteti beneficia de programul Prima Casa daca locuinta dobandita prin contractul de intretinere este in suprafata utila mai mica de 50 mp.


Contractul de intretinere este actul prin care o parte se obliga sa intretina si ingrijeasca cealalta parte pe o anumita durata. Daca partile nu au prevazut in contract durata intretinerii sau au mentionat numai caracterul viager al acesteia, atunci debitorul intretinerii ii datoreaza creditorului intretinere pentru toata durata vietii acestuia din urma.



Contractul de intretinere este reglementat de Art. 2254 si urmatoarele din noul Cod Civil.

Alti au vizionat si

Credite recomandate

Calculator credite

Poti calcula venitul necesar, creditul maxim sau rata lunara ca sa descoperi unde te incadrezi.

Calculeaza

Aplica online

Alatura-te celor peste 100.000 de utilizatori care au aplicat deja. E gratuit, simplu si rapid!

Aplica